Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Piątek, 23 lutego 2024
Imieniny: Romana, Izabela, Damian
pochmurno
9°C
Kliknij aby, przetłumaczyć stronę za pomocą Google Tłumacz

Komentarz Wójta w sprawie wydanej decyzji zasadniczej dla KGHM Polska Miedź

Ocena 0/5

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy. 

Pozwólcie proszę, że w kilku zdaniach odniosę się do obecnej sytuacji w naszej gminie,  a dotyczącej oceny i komentarzy w sprawie wydanej decyzji zasadniczej dla KGHM Polska Miedź na budowę małej elektrowni jądrowej typu SMR na terenie gminy Lubasz i jednej  z gmin sąsiednich.  Informacje w tym temacie omawiane są szczegółowo na stronie naszej gminy w zakładce Elektrownia Jądrowa. Zachęcam oczywiście do zapoznania się z tymi zagadnieniami i do zadawania ewentualnych pytań oraz przekazywania swoich uwag      i spostrzeżeń. 

Teraz chciałbym się jednak odnieść nie do treści, a postaw niektórych osób biorących udział w dyskusji w tym temacie zarówno w przestrzeni publicznej jak i na niektórych portalach społecznościowych. To, że każdy z nas ma prawo się wypowiedzieć w danym temacie i mieć własne zdanie jest rzeczą oczywistą. Należy jednak pamiętać o tym, aby w rozmowie przedstawiać prawdziwe, nie nadinterpretowane fakty oraz aby w rozmowie nikogo nie oceniać, a tym bardziej oceniać nieuczciwie. Mam tu na myśli obrażanie naszych mieszkańców w tym radnych, strażaków, sołtysów i uczestników zebrań wiejskich.  

Przykładem jest Ochotnicza Straż Pożarna z Lubasza, która w ostatnim czasie pozyskała sprzęt z Fundacji KGHM niezbędny do ratowania życia i zdrowia. Fakt ten zostaje interpretowany jako próba lobbowanie przez strażaków i samorząd budowy elektrowni jądrowej, co jest oczywiście nieprawdą. Niektórzy zapominając o ogromnym zaangażowaniu i poświęceniu druhów obrażają ich i poniżają.  Również Radni naszej gminy od których oczekuje się już deklaracji ZA lub PRZECIW budowie elektrowni nie mając szczegółowych informacji o tym przedsięwzięciu  oceniani są   w sposób bardzo nieuczciwy i obraźliwy. 

Obecnie trwają zebrania wiejskie. Niestety postawy osób uczestników zebrań wiejskich, naszych mieszkańców są przedstawiane w złym świetle. Po zebraniu w Stajkowie pojawiła się w informacja, że mieszkańcy tego sołectwa zupełnie wyprosili z tego spotkania przedstawicieli Stowarzyszenia Nie Dla Atomu w Gminie Lubasz i nie mogli się oni wypowiedzieć. Prawda wygląda trochę inaczej. Przedstawiciele tego stowarzyszenia, którzy przybyli do Stajkowa poinformowali mieszkańców, że chcą zabrać głos i może to być podczas wolnych głosów, które są pod koniec zebrania. Na to mieszkańcy Stajkowa poinformowali, że sprawy dotyczące ich sołectwa, to jest fundusz sołecki i plan rzeczowo-finansowy sołectwa chcą omówić bez obecności gości. Na tą propozycję przedstawiciele stowarzyszenia się zgodzili, a wychodząc z sali wiejskiej poprosili, aby ich w odpowiednim momencie zaprosić na obrady. Następnie po kilku lub kilkunastu minutach poprosili wchodzącą na zebranie wiejskie mieszkankę Stajkowa o to, aby przekazać uczestnikom zebrania, że oni nie będą czekać zgodnie z ustaleniami, tylko jadą do domu. Również pojawiające się informacje o tym, że zakazałem na ten temat rozmów wśród pracowników jednostek organizacyjnych są nieprawdą.

Podczas zebrań wiejskich mieszkańcy mówią o potrzebie dyskusji w temacie planów KGHM Polska Miedź. Podczas rozmów o decyzji zasadniczej dla KGHM Polska Miedź powtarzany jest przez uczestników zebrań brak szczegółowych informacji takich jak: konkretne miejsce posadowienia elektrowni,  bezpieczeństwo dla mieszkańców, sposób i miejsce składowania odpadów związanych z tzw. wypalonym paliwem i odpadów radioaktywnych, powierzchnia zajmowana przez tą inwestycję, minimalna odległość elektrowni od zabudowań mieszkalnych, jej wpływ na środowisko, zapotrzebowanie elektrowni w wodę w czasie jej funkcjonowania oraz sposób i miejsce dostarczania tej wody,  uciążliwość dla mieszkańców w czasie budowy, przebieg nowych linii energetycznych, ewentualne korzyści dla gminy z faktu posadowienia elektrowni na jej terenie. Mieszkańcy naszej gminy uczestniczący w zebraniach wiejskich wyrazili również pozytywne zdanie w sprawie zasięgnięcia opinii o małych elektrowniach jądrowych typu SMR u niezależnych od inwestora specjalistów, proponując nawet konkretnego prelegenta. 

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy obecnie jeszcze nie ma informacji o decyzji KGHM co do dalszych planów związanych z budową małej elektrowni jądrowej SMR. W tak ważnych decyzjach jak ewentualna opinia wójta w tej sprawie musi być szeroko omówiona  i skonsultowana z mieszkańcami. Nasza gmina jest naszym dobrem wspólnym. Proszę też  o rzeczową merytoryczną rozmowę w tym temacie. Apeluję do osób uczestniczących w dyskusji aby rozmawiać w sprawie, a nie przeciw drugiemu człowiekowi.

 

 

Marcin Filoda

Wójt Gminy Lubasz

 

 

 

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Dodaj komentarz

Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.