Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Poniedziałek, 22 lipca 2024
Imieniny: Maria, Magdalena, Wawrzyniec
deszcz
18°C

Ostatnie pożegnanie Pana Wojciecha Helwicha

Ocena 0/5

„Odszedłeś cicho, 

bez słów pożegnania, jakbyś nie chciał, swym odejściem smucić… 

jakbyś wierzył w godzinę rozstania, 

że masz niebawem z dobrą wieścią wrócić”.

Ks.Jan Twardowski

30.01.2024 na lubaskim cmentarzu pożegnaliśmy śp. Wojciecha Helwicha- radnego 4 kadencji, druha OSP Sokołowo, ludowca, społecznika. Wspominamy dzisiaj wszystkie sprawy i działania, które łączyły nas ze śp. Wojciechem . Było ich bardzo wiele  i trudno byłoby je wszystkie wymienić. Śp. Wojciech urodził się 23 kwietnia 1944 roku w miejscowości Wojsławice województwo lubelskie, gdzie rodzina była zesłana w czasie okupacji. Ślub zawarł w Lubaszu . Z żoną doczekał się czwórki dzieci. Zaangażowanie w sprawy innych ludzi wyniósł z domu rodzinnego i to dom rodzinny ukształtował jego dalsze wybory. Śp. Wojciech, był podobnie jak ojciec Antoni, wszechstronnym społecznikiem, trudno by ktokolwiek jemu dorównał w tym zakresie. Był radnym, który przez 16 lat w latach 1990- 2006 w Radzie Gminy pełnił funkcję radnego i członka zarządu. Był długi czas zastępcą przewodniczącego zarządu Gminy, jego podpisy widnieją na wielu dokumentach z tego okresu.  Także przed zmianą ustrojową był radnym Gminnej Rady Narodowej oraz Wojewódzkiej Rady Narodowej. W tym czasie także śp. Wojciech dał się poznać jako strażak – druh Ochotniczej Straży pożarnej w Sokołowie. Przez wiele lat przewodniczył tej jednostce. Był niezwykle zaangażowany w sprawach ochrony przeciwpożarowej i był w tym niezastąpiony. Kolejnym jego działaniem była aktywność w ruchu młodzieżowym. Następną jego aktywnością była społeczna działalność w Polskim Stronnictwie Ludowym oraz w kółkach rolniczych po dzień dzisiejszy jako Prezes Zarządu Gminnego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych. Z jego inspiracji ruch kół gospodyń wiejskich nabrał na nowo znaczenia. Można śmiało powiedzieć, że był działaczem ludowym z prawdziwego zdarzenia.

Działalność społeczna Wojciecha była przeogromna. Był bardzo otwarty, koleżeński i bezinteresowny. Działał także aktywnie na rzecz swojego sołectwa jako członek Rady Sołeckiej. Pozostawił w historii naszej Gminy pięknie zapisaną kartę. Nigdy nie pozostawał obojętny wobec problemów i zwykłych radości. Zawsze cieszyły Go sukcesy innych, ale też bardzo martwiły sprawy trudne. Kochał naszą małą Ojczyznę –Gminę Lubasz i tej miłości uczył innych. Robił to na różne sposoby: jako aktywny działacz OSP, inicjator wielu wydarzeń w swoim sołectwie Sokołowo, jako społecznik budowy wodociągu wiejskiego, jako działacz kółek rolniczych i ruchu ludowego. Będąc radnym, a później już na emeryturze, podejmował wiele inicjatyw dla swojej miejscowości i naszej Gminy. Tą pasją oraz swoimi pomysłami zarażał nas wszystkich. Potrafił zmobilizować ludzi do współpracy. Ale nigdy nie chwalił się swoimi osiągnięciami. Operatywny, zawsze dowcipny, ale skromny. 

Nad Jego trumną pochylały się dzisiaj sztandary Gminy Lubasz, braci strażackich, organizacji rolniczych.  Ten symboliczny gest był naszym pożegnaniem ze śp. Wojciechem, a jednocześnie podziękowaniem  za Jego pracę, zaangażowanie w sprawy Gminy Lubasz i  obecność wśród nas. 

Niech odpoczywa w pokoju. Cześć Jego pamięci.

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Dodaj komentarz

Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.