Gmina Lubasz znajduje się w powiecie czarnkowsko – trzcianeckim, na terenie północnej wielkopolski. Ma status gminy wiejskiej. W jej skład wchodzi 15 sołectw o łącznej powierzchni 167 km². Wciąż rosnąca liczba mieszkańców obecnie wynosi 7595 mieszkańców (dane na 31.12.2020 r.).
Gmina Lubasz to miejsce, gdzie wielu przedsiębiorców zdecydowało się rozwijać swoje pomysły. Do największych prywatnych podmiotów gospodarczych należą: Plastmet – producent mebli ze stali nierdzewnej, Lubacell – producent baterii i ogniw cynkowo – powietrznych, Zakład Piekarniczo – Cukierniczy Magdalena Sendal. Zatrudnienie znajduje tam kilkaset osób. Doskonale, jak na gminę wiejską, rozwinięty jest sektor usług. Bardzo dobrze, zwłaszcza w miejscowości gminnej, funkcjonuje sieć handlowa, gastronomiczna i noclegowa.
Gminę charakteryzuje również dobra gospodarka rolna. Średni areał jednego spośród 1015 gospodarstw to ponad 15 ha. Rolnicy regularnie unowocześniają parki maszynowe i produkcję rolną, korzystając przy tym ze wsparcia unijnego. Z racji położenia lasy pokrywają niemal połowę powierzchni terenu, dzięki czemu równie ważną dziedziną gospodarki jest leśnictwo.
Gmina Lubasz położona jest na skraju Puszczy Noteckiej bogatej w wydmy śródlądowe, pagórki czy rynnowe jeziora. Zasoby przyrodnicze sprawiają, że mieszkańcom żyje się tu przyjemnie, a turyści chętnie odwiedzają ten zakątek wielkopolski. Kąpiel w jeziorze, które cieszy się czystością wody dostarcza wielu przyjemnych wrażeń i pozostawia miłe wspomnienia z lata. Spacery i przejażdżki rowerem po okolicznych lasach są niepowtarzalną okazją do ładowania baterii na cały rok.
Możliwość aktywnego wypoczynku, bogactwo lasów, szereg imprez kulturalnych oraz rekreacyjnych, powiększająca się z roku na rok baza sportowa od lat zachęcają do przyjazdu turystów z wielu zakątków Polski i nie tylko. Najłatwiej o nocleg w Lubaszu – miejsca noclegowe jakim dysponuje Gminny Ośrodek Kultury, zajazdy, gospodarstwa agroturystyczne, prywatne domki campingowe – stwarzają szeroki wachlarz możliwości.
Konsekwentnie rozwija się też turystyka sakralna. Pielgrzymi z zainteresowaniem zwiedzają najciekawszy zabytek w gminie – kościół p.w. Narodzenia NMP wzniesiony w stylu barokowym w latach 1750-61, którego ołtarz główny zdobi obraz Matki Boskiej Śnieżnej z początku XVII w. ukoronowany papieskimi koronami w 2000 roku.
Warto obejrzeć także neogotycką dzwonnicę przy kościele w Lubaszu, średniowieczny kurhan w pobliskim parku, pałace w Lubaszu, Bzowie i Sławnie. Piękno powiązania architektury z przyrodą podziwiać można w Goraju, gdzie pośród wzgórz morenowych ród Hochbergów wzniósł na początku XX wieku okazały zamek.
Samorząd gminny dba o rozwój usług społecznych dzięki czemu gmina może się poszczycić ciągłym wzrostem liczby mieszkańców. Inwestycje z zakresu infrastruktury ułatwiają im życie i wpływają na pozytywny klimat społeczny.