Wsparcie na dalszą rekultywację jeziora Dużego w Lubaszu
Jezioro Duże w Lubaszu to urokliwe miejsce otoczone lasami oraz gruntami rolnymi. Ma polodowcowy charakter i ciekawe rynnowe ukształtowanie. Jezioro i jego otoczenie posiada również ogromną wartość przyrodniczą. Brzegi porośnięte są trzciną, sitowiem i tatarakiem. Roślinność zanurzoną reprezentuje: moczarka kanadyjska, rogatek szorstki, rdestnica przeszyta i wywłócznik kłosowy. W jeziorze licznie występuje między innymi: węgorz, szczupak, lin, okoń, leszcz, płoć, karaś, wzdręga, sum, amur, sieja oraz sandacz.
Wieloletni proces rekultywacji jeziora Dużego w Lubaszu rozpoczął się w 2012 roku od uruchomienia na zbiorniku aeratora pulweryzacyjnego o napędzie wiatrowym. Prowadzone prace przyczyniły się do stopniowej poprawy stanu wody jeziora, umożliwiając postępującą normalizację ekosystemu i jego rekreacyjne wykorzystanie.
Dostrzegając potrzebę kontynowania prac i jednocześnie możliwość pozyskania zewnętrznych środków finansowych na ten cel, pracownicy Urzędu Gminy w Lubaszu przygotowali wniosek o dofinansowanie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Koncepcja przygotowana przez Pana Andrzeja Żaczka - inspektora ds. ochrony środowiska wraz z ekspertem zewnętrznym została doceniona przez WFOSIGW. Wniosek otrzymał 136 000 zł wsparcia finansowego. Całość kosztów została oszacowana na 170 000 zł
W ramach przedmiotowego przedsięwzięcia planowane jest wykonanie działań ochronnych, zapobiegających zakwitowi wód oraz zwiększenie bioróżnorodności w zbiorniku wodnym. Planowane jest trzykrotne wykonanie mobilnej aeracji pulweryzacyjnej z precyzyjną inaktywacją związków fosforu całej powierzchni zbiornika. Przyczyni się to do ograniczenia występowania zakwitów wód, w tym sinic do poprawy przezroczystości wody. Ma to na celu uruchomienie biologicznej ochrony jeziora poprzez rozwój roślinności zanurzonej. Niektóre z obecnych w ekosystemie jeziora roślin należą do gatunków ekspansywnych. Planowane jest więc zwiększenie bioróżnorodności w ekosystemie jeziora poprzez reintrodukuję ramienic. Będą one stanowiły konkurencję dla ekspansywnych makrofitów, jak również będą stanowić bezpieczne siedliska dla ichtiofauny. W okresie letnim w strefie przydennej jeziora występują deficyty tlenowe, a wody przesycone są szkodliwymi gazami powstałymi w wyniki beztlenowych przemian materii organicznej (między innymi siarkowodorem). Planowany jest więc zakup usługi polegający na odgazowaniu i napowietrzeniu wód przydennych jeziora przy użyciu aeratora pulweryzacyjnego o zasilaniu słonecznym.
Jesteśmy przekonani, że dotychczasowe oraz przyszłe działania realnie poprawiają jakość wody w jeziorze Dużym w Lubaszu. Mamy nadzieję, że mieszkańcy i goście docenią te starania spędzając wolny czas w otoczeniu jeziora ale także dbając o jego czystość.
Wciąż czekamy na podpisanie umowy o dofinansowanie innego zadania polegającego na zakupie pomostów pływających, które mają być zacumowane w okolicy wypożyczalni sprzętu. Byłby to długo wyczekiwany element uatrakcyjnienia infrastruktury rekreacyjnej w naszej gminie. O szczegółach będziemy państwa oczywiście na bieżąco informować.
Liliana Helwich
insp. ds. promocji i pozyskiwania funduszy
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!