Śladami leśnych historii
Dnia 25 maja 2025 roku, malownicza Puszcza Notecka stała się areną dla entuzjastów nordic walking, którzy wzięli udział w rajdzie pod hasłem „Śladami leśnych historii”. Wydarzenie, zorganizowane przez nasz Klub Nordic Walking Lubasz, przy wsparciu Polskiego Towarzystwa Leśnego – Koła przy Nadleśnictwie Krucz, zgromadziło miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury. Partnerami rajdu byli Samorząd Gminy Lubasz oraz Nadleśnictwo Krucz, co podkreśla lokalny charakter i zaangażowanie w promocję regionu. Start i meta zlokalizowane były w pięknej scenerii leśniczówki Leśnictwa Annogóra, którym kieruje leśniczy Hubert Szrama wraz z podleśniczym Wojciechem Kulwasem (również naszym przewodnikiem podczas wędrówki).
Na starcie stanęło 50 uczestników, których przyciągnęła nie tylko możliwość aktywnego spędzenia czasu na łonie natury, ale również wyjątkowy charakter tego wydarzenia. Po oficjalnym powitaniu przez prezes Klubu Nordic Walking Lubasz, głos zabrał leśniczy Hubert Szrama, który przybliżył zebranym historię leśniczówki oraz sylwetkę leśnika Piotra Kurzawskiego – zasłużonego opiekuna miejscowych lasów.
Leśniczy Kurzawski przez ponad 50 lat wiernie służył rodzinie Szułdrzyńskich, ówczesnych właścicieli majątku Lubasz. Niestety, jego życie przerwała tragiczna śmierć podczas pełnienia obowiązków służbowych. W uznaniu jego zasług i oddania, rodzina Szułdrzyńskich ufundowała oryginalny pomnik w formie kopca ziemnego obłożonego kamieniami, na którym umieszczono tablicę upamiętniającą jego postać. Ten niezwykły obelisk, wkomponowany w leśny krajobraz, stanowi trwały symbol pamięci o człowieku, który poświęcił swoje życie ochronie lokalnej przyrody.
Rajd nordic walking był integralną częścią uroczystości związanych z odsłonięciem i poświęceniem odnowionego pomnika Piotra Kurzawskiego, które miało miejsce dokładnie w setną rocznicę jego śmierci. To wyjątkowe wydarzenie uświetniła historyczna prelekcja, plenerowa wystawa archiwalnych zdjęć oraz zjazd rodzinny potomków leśnika. Uczestnicy rajdu mieli więc okazję nie tylko zadbać o swoją kondycję fizyczną, ale również zgłębić lokalną historię i oddać hołd człowiekowi, który na nią zasłużył. Punktem kulminacyjnym obchodów było uroczyste spotkanie o godzinie 14:00 przy drodze wojewódzkiej nr 182, w miejscu, gdzie stoi ów pomnik. To miejsce stało się centralnym punktem upamiętnienia leśnika i jego wkładu w historię regionu. Inicjatywa odrestaurowania pomnika oraz przywrócenia pamięci o Piotrze Kurzawskim powstała dzięki zaangażowaniu leśników: Huberta Szramy i Joanny Kupki z Polskiego Towarzystwa Leśnego. Dzięki kontaktom z rodziną Piotra Kurzawskiego udało się pozyskać cenne fotografie i informacje, a przygotowania do uroczystości trwały niemal rok. Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Goraju, grający sygnały myśliwskie, dodając uroczystości odpowiedniego klimatu. W trakcie spotkania głos zabrali: zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Krucz- Joanna Kupka, Wójt Gminy Lubasz- Marcin Filoda oraz przedstawiciele rodziny P.Kurzawskiego dzieląc się ciekawostkami z jego życia i historii Puszczy Noteckiej (pojawił się także wątek gorajskiego hrabiego Hochberga).
Podczas marszu uczestnicy mieli również okazję zobaczyć pozostałości po dawnym domku myśliwskim, tzw. „grajzerówce”, powstałym w 1942 r. na polecenie Arthura Greisera, namiestnika Kraju Warty. Pozostałości obiektu zachowały się w terenie w dość czytelnej formie. Symbolicznym momentem było otoczenie wspólnym kręgiem 150-letniej sosny – niemego świadka historii. Finałem rajdu była wspólna biesiada, podczas której rozlosowano upominki, takie jak parasole, bilety do kina, książka E.Cichowicza pt. „Z wizytą u Szułdrzyńskich. Lubasz – ciekawostki historyczne”. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe gadżety i okolicznościowy magnes.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy wsparli organizację rajdu: Huberta Szramy, Joanny Kupki, Polskiego Towarzystwa Leśnego Koło przy Nadleśnictwie Krucz, Leśnictwa Annogóra, Nadleśnictwa Krucz, Gminy Lubasz, Miejskiego Centrum Kultury w Czarnkowie oraz Edmunda Cichowicza.
M. Kamińska-Sokół
Prezes Nordic Walking Lubasz
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!