POWSTANIE WIELKOPOLSKIE
Powstanie Wielkopolskie wielokrotnie było już opisywane na kartach historii. Wielkopolanie znajdą datę jego wybuchu wiedzą wiele na jego temat wiele. Zbiegło się ono w czasie z wizytą Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy zatrzymał się w słynnym hotelu Bazar w Poznaniu, gdzie wygłosił przemówienie do licznie zgromadzonych rodaków. Nazajutrz, niejako w kontrze do rodzących się ruchów niepodległościowych Niemcy urządzili paradę, w trakcie której zrywali polskie i koalicyjne flagi oraz napadali na polskie instytucje w wyniku czego doszło do zamieszek, które w konsekwencji doprowadziły do otwartej walki i wybuchu powstania.
Wielkopolanie, w krótkim czasie opanowali całą prowincję z wyjątkiem jaj północnych i południowo – zachodnich rubieży, a zryw niepodległościowy zakończył się sukcesem powstańców i podpisaniem rozejmu w Trewirze, który rozszerzał postanowienia traktatu zawartego 11 listopada 1918 roku w Compiegne, a kończącego I wojnę światową. Ziemia wielkopolska wróciła do macierzy.
Jednym z ciekawszych epizodów Powstania Wielkopolskiego była Bitwa o Ławicę, wówczas podpoznańska wieś, gdzie mieściło się niemieckie lotnisko wojskowe. W tym miejscu należy dodać, że pierwszy lot braci Wright, których uważa się za twórców współczesnej awioniki miał miejsce w 1903 roku, a więc lotnisko wojskowe było stosunkowo nowym przedsięwzięciem.
Do zbrojnej potyczki doszło na początku stycznia 1919 roku, a kluczową rolę w niej spełnił sierżant pilot Wiktor Pniewski. To właśnie jemu Polska Organizacja Bojowa Zaboru Pruskiego powierzyła przygotowanie do utworzenia polskiego oddziału na lotnisku. Polacy dość sprawnie przejęli kontrole nad obiektami, a w ręce powstańców wpadł sprzęt będący do chwili obecnej, największym łupem w dziejach oręża polskiego.
Powstanie Wielkopolskie z dzisiejszej perspektywy, wydaję się fascynującym momentem historii naszego regionu. Ciekawe wydarzenia, groźne starcia zbrojne, krótkie potyczki, to coś co z całą pewnością pobudza wyobraźnie. Nasuwa się mnóstwo pytań, z których jedno zdaje się wieść prym. Czy dla nas poczucie patriotyzmu, dumy narodowej i wreszcie wolności jest równie ważne jak dla naszych przodków?
Marcin Dudziak
GOK w Lubaszu
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!