NARODOWE CZYTANIE 2023 – LUBASZ
NARODOWE CZYTANIE 2023 – LUBASZ
„Kochać to ufać i w dwa serca naraz spoglądać
jak w czyste zwierciadła,
razem iść drogą długą i czystą,
a u jej końca móc dwa imiona
wypisać złotem przywiązania niezłomnego
i zwyciężonych wspólnie postrachów życia”
Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem”
Z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego prezydent Andrzej Duda zaproponował do wspólnego czytania powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Treścią tej książki jest szeroka panorama Kresów, jej historia, folklor, zwyczaje szlacheckie, a poprzez zawartą w książce tematykę Powstania Styczniowego również przeżycia, emocje i rozterki żyjących w tym okresie Polaków.
W sobotnie przedpołudnie przed budynkiem Biblioteki Publicznej Gminy Lubasz im. ks. Antoniego Ludwiczaka zebrało się grono osób, które odpowiedziały na apel prezydenta a przez to wyraziły chęć wsparcia tej akcji. Przygotowaniem zajęli się pracownicy biblioteki i Gminnego Ośrodka Kultury w Lubaszu. Przybyłych gości przywitała i zaprosiła do wspólnego czytania kierownik biblioteki. Jako pierwsi wystąpili Franciszek Kamiński uczeń szkoły podstawowej i Mateusz Maternik uczeń Edukacji Lubasz. Fragment z tomu I, rozdział VI przeczytał obecnym wójt Gminy Lubasz – Marcin Filoda. Wśród czytających znaleźli się czytelnicy i przyjaciele biblioteki: Justyna Dymek-Kamińska, Dorota Bilska, Dominika Wiśniewska, Emilia Stankiewicz-Kolassa, Justyna Wika i Danuta Skrzypczak-Grygiel. Każdy z uczestników otrzymał okolicznościową zakładkę, a osoby czytające podziękowanie w formie dyplomu.
„Co tam! Ja panience powiem, że nie trzeba nadmiar troskać się i smęcić. Są na świecie złe ludzie, są i dobre. Podczas smętno bywa, a podczas może być i wesoło. Najgorsza to jest rzecz, kiedy człowiek nic nie robi, a tylko o swoich biedach myśli! Jedno zachodzi, drugie wschodzi, a ze smętku, jak z kozła, ani wełny, ani mleka! Natura nie stworzyła go milczącym i skrytym. Ale potem strasznie uciszyło go życie.”
Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem”
Przy okazji Narodowego Czytania wręczono dyplomy i upominki dzieciom, które uczestniczą w programie „Mała Książka – Wielki Człowiek”. Projekt realizowany jest przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przeznaczony jest dla dzieci w wieku przedszkolnym. Dyplomy odebrali : Dawid Kubiak, Zofia Macyszyn, Zuzanna Wiśniewska, Adam Dziaduch.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania i zapraszamy na kolejną edycję Narodowego Czytania za rok.
Beata Szymkowiak
Kier. Biblioteki
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!