Dzień Zwycięstwa
Dzień Zwycięstwa to dzień upamiętniający zakończenie II wojny światowej w 1945 roku. W Polsce był wcześniej obchodzony 9 maja - w okresie od końca wojny w 1945 r., aż do 2015 r.
Zakończenie wojny w Europie i Polsce za bardzo kojarzone było z rosyjską wersją historii i jej udziałem w konflikcie, jako "wyzwoliciela". Z końcem marca 2015 r. ze względu zbliżającej się 70. rocznicy końca II wojny światowej w Europie, Prezes IPN Łukasz Kamiński skierował na ręce Marszałka Sejmu RP pismo z prośbą o zniesienie Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności obchodzonego 9 maja.
24 kwietnia 2015 Sejm RP przyjął ustawę o Narodowym Dniu Zwycięstwa obchodzonym 8 maja, jednocześnie znosząc Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności obchodzone 9 maja. Początkowo planowano dla święta 8 maja nazwę Narodowe Święto Zwycięstwa lub nawet całkowitego jego usunięcia z kalendarza świąt i obchodów. Później podjęta została decyzja, by nazwa święta obchodzonego 8 maja brzmiała Dzień Zwycięstwa.
W trwającej sześć lat II wojnie światowej uczestniczyły 72 państwa i ponad miliard 700 milionów ludzi. Działania zbrojne prowadzono na terytorium 40 krajów. Do wojska powołano około 110 milionów osób, nie licząc uczestników ruchu oporu. Według różnych szacunków straty w ludziach wyniosły od 50 do 78 milionów: poległych, zamordowanych i zmarłych.
Polska poniosła relatywnie największe straty, zginęło około sześciu milionów obywateli II Rzeczpospolitej. Połowę stanowili Polacy, prawie tyle samo Żydzi i Polacy pochodzenia żydowskiego. Nasze siły zbrojne uczestniczyły w większości kampanii wojennych i bitew II wojny światowej. Ponadto obaj okupanci, zarówno III Rzesza, jak i Związek Sowiecki, prowadzili wobec mieszkańców II RP politykę eksterminacji, dopuszczając się ludobójstwa, masowych wysiedleń i deportacji.
W dniu dzisiejszym wójt gminy Pan Marcin Filoda wraz z radnym Panem Andrzejem Macyszynem, dyrektorem Szkoły Podstawowej w Lubaszu Panią Wioletą Zarzeczną oraz dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Lubaszu Panem Szymonem Szwedem złożyli symboliczny bukiet kwiatów oraz zapalili znicze pod pomnikiem w Sokołowie. Wiązankę kwiatów złożyli również uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubaszu.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!