Rekultywacja jeziora Dużego w Lubaszu
„Zapobieganie zakwitowi wód w tym zakwitowi sinic oraz zwiększenie bioróżnorodności na jeziorze Dużym w Lubaszu” to zadanie, na które w bieżącym roku Gmina Lubasz otrzymała wsparcie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w wysokości 136.000,00 zł. Całość kosztów projektu szacuje się na 170 000,00 zł.
Rekultywacja jeziora Dużego w Lubaszu jest priorytetem dla rozwoju turystycznego naszej gminy i trwa nieprzerwanie od 2012 roku. Podstawą każdej rekultywacji jest doprowadzanie tlenu do warstw naddennych jeziora przy jednoczesnym pozbywaniu się z tych warstw szkodliwych gazów np. siarkowodoru powstającego w wyniku beztlenowego rozkładu materii organicznej.
Technologię zastosowaną na jeziorze Dużym opracowała firma „Aerator”. Została ona założona w 2001 roku przez profesora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, śp. Stanisława Podsiadłowskiego i jest aktualnie kontynuowana przez pracownika Katedry Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pana dr inż. Andrzeja Osucha, działającego jako przedsiębiorstwo pod nazwą CENTRUM REKULTYWACJI JEZIOR. To właśnie na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu została opracowana nowoczesna technologia aeratora wykorzystującego wyłącznie energię słoneczną do natleniania wód naddennych. Dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na naszym jeziorze możemy obserwować pracę właśnie takiego aeratora pulweryzacyjnego zasilanego energią słoneczną (AS30000). Jest on przystosowany do różnych warunków pogodowych i posiada dużą skuteczność działania nawet przy dużej prędkości wiatru. Aerator natlenia wody jeziora również w nocy i stanowi znakomite uzupełnienie pracy aeratora zasilanego energią wietrzną znajdującego się również na naszym jeziorze.
Projekt pn.: „Zapobieganie zakwitowi wód w tym zakwitowi sinic oraz zwiększenie bioróżnorodności na jeziorze Dużym w Lubaszu” obejmuje również trzykrotne wykonanie mobilnej aeracji pulweryzacyjnej z precyzyjną inaktywacją związków fosforu całej powierzchni zbiornika co przyczyni się do ograniczenia występowania zakwitów wód, w tym sinic oraz przyczyni się do poprawy przezroczystości wody. Zabiegi takie mają na celu uruchomienie biologicznej ochrony jeziora poprzez rozwój roślinności zanurzonej.
Niektóre z obecnych w ekosystemie jeziora roślin należą do gatunków ekspansywnych. Planowane jest więc zwiększenie bioróżnorodności w ekosystemie jeziora poprzez reintrodukcję ramienic. Będą one stanowiły konkurencję dla ekspansywnych makrofitów, jak również będą stanowić bezpieczne siedliska dla ryb (ichtiofauny). Nasadzenia ramienic będą wykonane jeszcze w bieżącym roku w 60 – 80 punktach jeziora w strefie przybrzeżnej (litoralu) na głębokości do 3 m. Wysiedlone makro glony będą zabezpieczone przed niszczeniem przez ryby i ptactwo bytujące na jeziorze.
Ponadto, w całym okresie realizacji projektu będzie wykonywany monitoring podstawowych parametrów fizyko-chemicznych wód i osadów dennych Jeziora Dużego w Lubaszu.
Jesteśmy przekonani, że dotychczasowe oraz przyszłe działania realnie poprawiają jakość wody w jeziorze Dużym w Lubaszu. Mamy nadzieję, że mieszkańcy i goście docenią te starania spędzając wolny czas w otoczeniu jeziora ale także dbając o jego czystość.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!